O autorze
Jacek Rostowski. Od listopada 2007 do 2013 roku minister finansów w rządzie Donalda Tuska, poseł na Sejm VII kadencji, wcześniej wieloletni wykładowca akademicki na University of London. W 1995 r. mianowany profesorem ekonomii przez uczelnię Central European University w Budapeszcie. Tam też pełnił dwukrotnie funkcję dziekana Wydziału Ekonomii (1995-2000 i 2005-2006), współzałożyciel Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Syn Romana Rostowskiego – osobistego tłumacza Tomasza Arciszewskiego, premiera RP na uchodźstwie. Autor licznych publikacji poświęconych problematyce integracji Unii Europejskiej, polityki monetarnej, polityki kursowej i transformacji gospodarek postkomunistycznych. Prywatnie wielbiciel Queen, Cream i Jacques’a Brel’a oraz Szekspira i Sławomira Mrożka.

Facebook
Twitter

Zaczął się okres, kiedy zadłużenie w relacji do PKB spada

Dług na koniec 2012 r. wyniesie poniżej 53% PKB. Zgodnie z zapowiedzią zaczął się okres, kiedy zadłużenie w relacji do PKB spada (w 2011 r. – 53,5%).

Najprawdopodobniej będzie to spadek relacji długu do PKB o ok. 10 mld zł. Dzisiaj możemy podać jedynie w przybliżeniu – ostateczne dane o PKB za 2012 r. GUS ogłosi w maju.

Spadek zadłużenia nastąpił pomimo stworzenia przez MF „poduszki płynnościowej” na 1,7% PKB. Gdyby nie to dług byłby jeszcze niższy – ok. 51%. Wtedy zadłużenie w relacji do PKB byłoby o ok. 37 mld zł niższe niż w 2011 r.

Jednocześnie chciałbym życzyć Państwu szczęśliwego, pełnego sukcesów i nowych wyzwań 2013 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...