O autorze
Jacek Rostowski. Od listopada 2007 do 2013 roku minister finansów w rządzie Donalda Tuska, poseł na Sejm VII kadencji, wcześniej wieloletni wykładowca akademicki na University of London. W 1995 r. mianowany profesorem ekonomii przez uczelnię Central European University w Budapeszcie. Tam też pełnił dwukrotnie funkcję dziekana Wydziału Ekonomii (1995-2000 i 2005-2006), współzałożyciel Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Syn Romana Rostowskiego – osobistego tłumacza Tomasza Arciszewskiego, premiera RP na uchodźstwie. Autor licznych publikacji poświęconych problematyce integracji Unii Europejskiej, polityki monetarnej, polityki kursowej i transformacji gospodarek postkomunistycznych. Prywatnie wielbiciel Queen, Cream i Jacques’a Brel’a oraz Szekspira i Sławomira Mrożka.

Facebook
Twitter

Oh, te kłopotliwe fakty…

Leszek Balcerowicz zapytany w TOK FM przez Dominikę Wielowiejską o raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. wniosków wynikających z programów oszczędnościowych, między innymi w Grecji powiedział:

W Grecji problem polegał na tym, że – po pierwsze – przyjęto program, który tylko w części był realizowany, ale w jakiej? Najgorszej – podwyżki podatków. Nie realizowano bądź realizowano z opóźnieniem ograniczenia wydatków, bo widocznie politykom greckim wydawało się to trudniejsze politycznie niż podnoszenie podatków.

Otóż zgodnie z danymi Komisji Europejskiej dochody państwa w Grecji w latach 2009-2012 spadły – a nie wzrosły – realnie o 18,3%, natomiast w tym samym czasie wydatki spadły jeszcze więcej, bo o 24,2%. Jak widać Grecy ograniczyli swoje wydatki o ¼.

Leszku, może jednak warto sprawdzić fakty nim się je komentuje?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...